Zarabiaj pieniądze na swojej własnej aplikacji

 • 0
 • 23 February 2016

Zarabiaj pieniądze na swojej własnej aplikacji

Poziom trudności:

Poziom trudności

Zaangażowanie czasu:

Zaangażowanie czasu

Potencjał zarobkowy:

Potencjał zarobkowy

Cogodzinny

0
PLN.

Wynik PP24:

Trudny sposób zarabiania pieniędzy, ale mający wielki potencjał.

Masz świetny pomysł na stworzenie jakiejś aplikacji ale nie wiesz czy twoje umiejętności w programowaniu wystarczą żeby ten pomysł zrealizować?

Niech cię to nie powstrzyma przed staniem się częścią wielkiego rynku programów komputerowych. Bądź pewien że z doświadczeniem czy bez niego można na tym zarobić.

Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić przeczytaj poniższy artykuł.

Najpierw pomysł

Pierwszym krokiem do stworzenia dochodowej aplikacji jest dobry pomysł. Zastanów się jakiego programu sam potrzebujesz. Istnieje duża szansa że wiele osób jest w podobnej sytuacji, potrzebują programu który odpowie na ich potrzeby.

Weź pod uwagę swoje otoczenie. Jeśli na przykład mieszkasz w atrakcyjnym turystycznie mieście możliwości są nieograniczone.

Zarabiaj pieniądze na swojej własnej aplikacjiMożesz również wykorzystać własne zainteresowania. Jeśli jesteś wielbicielem kawy i znasz mnóstwo wspaniałych kawiarni na całym świecie możesz zrobić program – przewodnik po tych miejscach z korzyścią dla innych entuzjastów kawy.

A może stworzysz grę? Tytuły takie jak Temple Run, Draw Something, Minecraft są niezwykle popularne. Ludzie chętnie zapłacą za dobrą grę i można na nich zarobić więcej niż na innych aplikacjach. Szczególnie jeśli zrobisz grę dla konkretnej grupy odbiorców. Wieść o niej rozejdzie się błyskawicznie po prostu z ust do ust.

Nie poddawaj się jeśli nawet znajdziesz programy podobne w zamyśle do twojego. Po prostu musisz zrobić to samo tylko inaczej. Tu jest pole do popisu dla twojej wyobraźni. Co ma twój program czego nie oferują inne? Może twój przewodnik zawiera osobiste opinie klientów o kawiarniach. Informacje, dlaczego ta kawiarnia jest wyjątkowa albo dlaczego trzeba spróbować kawy właśnie w tym miejscu.

Najlepiej jeśli masz pomysł który nie doczekał się jeszcze zbyt wielu realizacji. Jeśli nic ci nie przychodzi ci do głowy, sprawdź jakie programy czy gry są obecnie najbardziej popularne i pomyśl jak mógłbyś rozwinąć czy poprawić taką aplikację żeby twój produkt był lepszy od konkurencji.

Oto kilka pytań na które powinieneś odpowiedzieć zanim zabierzesz się do pracy:

 • Czy zamierzasz tworzyć program sam, czy masz środki żeby wynająć zespół programistów?
 • Kto jest odbiorcą twojej aplikacji?
 • Czy twój projekt opiera się na już istniejącej firmie czy będzie to produkt niezależny?
 • Ile ma kosztować twój program?
 • Czy docelowo, będziesz zajmował się swoim projektem na „pełny etat” czy będzie to tylko twoje dodatkowe zajęcie?
 • Na jakich stronach aplikacja ma być dostępna?

Rodzaje aplikacji

Oto kilka gatunków aplikacji i przykłady programów które do nich należą:

 • Gry – Words With Friends, Draw Something
 • Podróże – TripAdvisor
 • Sieci społecznościowe – FacebookTwitter
 • Informacje – BBC, CNN
 • Muzyka – Spotify, Tidal
 • Fotografia – Instagram
 • Wideo – Vine
 • Programy użytkowe – Tłumacz Google, edytor tekstu Open office

Tworzenie programu

Skoro masz już pomysł, trzeba go zrealizować. Przyjmijmy, że jak większość z nas masz niewielkie doświadczenie w programowaniu. Ale nic się nie martw! Jest mnóstwo sposobów jak sobie poradzić na początku.

Pierwszym z nich jest wynajęcie profesjonalnej grupy programistów albo agencji. Niestety jest to metoda równie wygodna co kosztowna.

Weźmy na przykład, na stronę AppBroker. Najpierw wypełniasz ankietę. Wpisujesz kraj z którego pochodzisz, wybierasz czy twoja aplikacja jest projektem freelancerskim czy tworzonym dla firmy i określasz budżet. Następnie AppBroker proponuje ci kilku developerów którzy odpowiadają twoim wymaganiom. Na liście którą otrzymasz możesz zobaczyć jakich mają klientów i w tworzeniu jakich programów się specjalizują.

Inną tego typu stroną jest The App Developers. Tutaj możesz wybrać czy tworzysz program jako własny projekt, program dla firmy czy jako agencja. Programiści z tej strony tworzą aplikacje na telefony, tablety i komputery. Żeby otrzymać wycenę musisz przesłać szczegółowy opis aplikacji którą chcesz zamówić. Cena w dużej mierze zależy od tego jak bardzo skomplikowany będzie tworzony program.

Szukając programistów odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Jakie mają stawki za stworzenie aplikacji?
 • Dla kogo wcześniej pracowali?
 • Czy ich programy odniosły sukces?
 • Czy otrzymasz pełne prawo własności do zamówionego programu?
 • Czy mają dość umiejętności żeby stworzyć program jakiego oczekujesz?
 • Czy napiszą program działający na wszystkich platformach (iOS, Android itp.)

Koszt napisania programu

Żeby zarobić pieniądze musisz wydać pieniądze. Przynajmniej tak się mówi, bo w świecie twórców aplikacji nie zawsze tak jest. Ale o tym potem. Na razie przyjmijmy że chcesz wynająć kogoś do stworzenia programu.

W zależności od rodzaju programu cena może się wahać od 1,000$ do 250,000$. To wydaje się bardzo dużo ale weź pod uwagę że dobry program szybko na siebie zarobi. Najdroższe w produkcji są gry ale one też najlepiej się sprzedają.

Czytaj więcej

Znajdą się pewnie developerzy którzy zaproponują pełną usługę za 2000$, uważaj jednak na takie oferty! Zwykle cena oddaje jakość. Lepiej jest zapłacić więcej za produkt z którego będziesz mógł być dumny. Po co wydawać 2000$ na coś czego nikt nie zechce kupić?

Jeśli część pracy nad projektem potrafisz wykonać sam (np. opracować strukturę programu albo zrobić grafikę) będziesz mógł nieco obniżyć koszty. Innym sposobem na obniżenie kosztów jest zaproponowanie developerowi udziału w zyskach od sprzedaży gotowego programu. Rzadko się jednak zdarza żeby firmy developerskie szły na taki układ, o ile naprawdę nie są przekonane że program przyniesie zysk. Oczywiście jeśli wybierzesz taką opcję będziesz musiał przyjąć jej wszelkie finansowe konsekwencje.

Jeśli do projektowanego programu będziesz chciał włączyć dodatkowe funkcje, takie jak GPS albo udostępnianie na platformy społecznościowe, będzie cię to kosztowało o jakieś 1000$ więcej.

Swoją aplikację możesz sprzedawać na App Store, będzie cię to kosztować około 99$ rocznie ale są to dobrze wydane pieniądze bo strona ma tysiące użytkowników co gwarantuje pewny dochód.

Ile możesz zarobić na swoim programie?

Twój zarobek całkowicie zależy od ceny programu i od tego jak dużą popularność zdobędzie. Nie łatwo jest więc określić jaki zysk osiągniesz. Jeśli nie masz pewności że jesteś drugim Markiem Zuckerbergiem nie porzucaj tymczasem swojej obecnej pracy. Strona Giga OM Pro zrobiła badania z których wynika że połowa z 352 pytanych osób zarabia na sprzedaży swojej aplikacji mniej niż 500$ miesięcznie. Za mało żeby z tego żyć ale jako dodatkowy dochód to kwota nie do pogardzenia.

A może uda ci się stworzyć drugich Angry Birds’ów i zarabiać ponad 6,5 miliona dolarów na miesiąc!

Kilka dodatkowych wskazówek:

 • Zamiast skupiać się na wąskiej grupie odbiorców, spróbuj stworzyć program który odpowie na potrzeby jak największej liczby ludzi.
 • Zacznij od małej rzeczy a następnie rozwijaj projekt.
 • Sprawdź jakie programy są obecnie najbardziej popularne.
 • Zarobisz więcej na programach pisanych pod system iOS.
 • Poproś rodzinę i znajomych żeby komentowali i oceniali twoją aplikację.
 • Stwórz wersję swojego programu na iPada.
 • Jeśli tworzysz program będąc właścicielem firmy, użyj swojej strony firmowej i sieci społecznościowych żeby go promować.

Kiedy sprzedajesz swoją aplikację na App Store, Apple zabiera 30% twojego dochodu natomiast reszta zostaje przelana co miesiąc bezpośrednio na twoje konto.

Zawsze możesz też stworzyć darmową aplikację i zarabiać na reklamach. Jeśli jest to gra, możesz sprzedawać różne dodatki pomagające w rozgrywce. Jest to dobry sposób żeby wypromować twój produkt kiedy dopiero wprowadzasz go na rynek.

Jak samemu stworzyć własną aplikację?

A co, jeśli nie masz dość pieniędzy żeby wynająć profesjonalistów? Nie martw się, ciągle możesz poradzić sobie sam, używając programów takich jak:

Jeśli chcesz poznać inne sposoby zarabiania w internecie zajrzyj na naszą stronę.

Kto za tym wszystkim stoi?

Nazywam się Marek, i przetestowałem praktycznie wszystkie metody zarabiania przez Internet.

kalle-jensen

Marek Adamski
Założyciel strony

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/6 (1 vote cast)
Zarabiaj pieniądze na swojej własnej aplikacji, 6.0 out of 6 based on 1 rating