Zarabiaj pieniądze jako freelancer

 • 0
 • 24 February 2016

Zarabiaj pieniądze jako freelancer

Poziom trudności:

Poziom trudności

Zaangażowanie czasu:

Zaangażowanie czasu

Potencjał zarobkowy:

Potencjał zarobkowy

Cogodzinny

0
PLN.

Wynik PP24:

Wymagający, ale dobry sposób zarabiania pieniędzy na PP24.pl.

Jeśli jesteś pisarzem, projektantem czy programistą, doświadczenie w danej dziedzinie jest podstawą by zdobyć dobrą pracę. Niestety, zazwyczaj doświadczenie zdobywa się na bezpłatnych stażach, pracując po godzinach lub będąc w inny sposób wykorzystywanym. Istnieje jednak inny sposób dzięki któremu nabierasz doświadczenia i zarabiasz jednocześnie: freelancing.

Praca jako wolny strzelec to świetny sposób na rozwinięcie swojego portfolio i w przeciwieństwie do innych prac przeznaczonych dla początkujących możesz pracować w dogodnym dla ciebie czasie. Co więcej, pracując nad odpowiednim projektem możesz dobrze zarobić.

W jakich więc dziedzinach można zostać freelancerem?

Pisanie

Jeśli masz pociąg do literatury, to jest chyba najprostszy i najbardziej oczywisty rodzaj pracy.

Istnieje tu wiele możliwości. Możesz pisać artykuły, opisy produktów dla sklepów internetowych, wpisy do mediów społecznościowych, a nawet całe książki jako „ghostwriter” autor piszący za kogoś.

Jeśli na dodatek znasz jakiś język obcy, tłumaczenie jest kolejną oczywistą możliwością. Najlepiej jeśli jest to język inny niż angielski – konkurencja będzie znacząco mniejsza.

Praca z tekstem jest odpowiednia dla osób biegłych w gramatyce i lubiących uczyć się nowych rzeczy. Nigdy nie wiesz o czym przyjdzie ci pisać. Może się zdarzyć że poszerzysz swoją wiedzę na temat „gry w ruletkę przez sieć”, albo „żywienia psów”. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej jak zarabiać na pisaniu, przeczytaj nasz przewodnik o zarabianiu na tłumaczeniach.


Projektowanie graficzne

Ta dziedzina wymaga oczywiście dużej kreatywności. Oprócz tego potrzebne są też odpowiednie narzędzia jako że nie będziesz raczej spotykał swoich klientów twarzą w twarz.

Jako grafik, freelancer możesz projektować logo dla nowo powstających firm, filmy animowane, prezentacje w PowerPoincie, a nawet reklamy do druku w gazetach czy magazynach. Jednak żeby zrobić cokolwiek, musisz mieć klientów. Może to być sporym wyzwaniem jeśli nie wiesz gdzie ich szukać. Dobrym miejscem żeby zacząć jest Fiverr. Na temat tego programu również przygotowaliśmy przewodnik „Jak zarabiać na Fiverr.com”. Przeczytasz tam o tym jak przyciągnąć klientów i zarabiać jako freelancer.


Programowanie i technologie informatyczne

Programiści są umysłami które kryją się za technologią której codziennie używamy. Tworzą aplikacje i strony internetowe które muszą być wydajne i przyjazne dla użytkowników co często wymaga pisania długich stron kodu.

Oprócz pisania programów, możesz proponować swoim klientom wsparcie techniczne. Oznacza to zwykle pomoc firmom w pozycjonowaniu stron internetowych zwiększając ruch klientów na ich stronach. Równie popularne w tej dziedzinie jest robienie analiz statystycznych i zarządzanie bazami danych.

Jeśli wiesz jak stworzyć własną aplikację, zajrzyj do artykułu o zarabianiu na własnych programach. Tworzenie aplikacji to wielki rynek. Jeśli potrafisz to robić z pewnością powinieneś skorzystać ze swoich umiejętności.


Wirtualny asystent

To popularne zajęcie w środowisku frelancerów dlatego panuje tu duża konkurencja. Typową pracą jest przepisywanie nagrań z rozmów, wywiadów, przemówień itp.

Możesz też pracować jako sekretarz (sekretarka). Masz pod kontrolą plan dnia swojego pracodawcy, jego spotkania , rozmowy telefoniczne, planujesz jego podróże albo szukasz potrzebnych informacji. Jeśli interesuje cię taka praca, przeczytaj nasz tekst o zarabianiu jako wirtualny asystent.

Zalety i wady pracy freelancera

 • F: Jesteś swoim własnym szefem, możesz sam ustalać czas pracy.
 • U: Jednak, wymaga to dużo samodyscypliny, żeby rano nie pospać godzinę dłużej albo nie zamienić pracy na oglądanie ostatniego sezonu „Gry o tron”
 • F: To ty wybierasz kiedy robisz sobie przerwę, i na przykład, wychodzisz gdzieś z przyjaciółmi.
 • U: Jednak, nawet jeśli nie masz nad sobą jakiegoś zrzędliwego szefa to ciągle masz klientów wobec których jesteś odpowiedzialny. Nie możesz zawalać terminów pozwalając żeby rozpraszało cię zbyt wiele rzeczy.
 • F: Możesz wybierać które zlecenia przyjmujesz a które odrzucasz. Jeśli praca jest zbyt wymagająca albo nie dość dobrze płatna zawsze możesz ją sobie odpuścić.
 • U: Jednak, weź pod uwagę że konkurencja jest duża. Chętnych na świetną dobrze płatną pracę jest wielu i nie możesz być zbyt wybredny.
 • F: Jako wolny strzelec możesz pracować z ludźmi z całego świata.
 • U: Jednak, jeśli pracujesz z kimś z Australii czy Ameryki ryzykujesz że będziesz musiał spotkać się z nim o trzeciej nad ranem.
 • F: Jeśli zadbasz o swoją reputację masz dużą szansę na dobry zarobek.
 • U: Jednak, musisz być gotów na to że twój przychód nie będzie stabilny i na to że będziesz musiał sobie sam radzić z podatkami.

Jeśli jako freelancer siedząc cały dzień przed komputerem chcesz uniknąć całkowitego wypalenia, dobrze jest czasem zmienić otoczenie. Możesz tak zagospodarować czas żeby pójść do biblioteki, kawiarni, czy gdziekolwiek gdzie znajdziesz spokojne miejsce do pracy. W ten sposób utrzymasz wysoki poziom energii i kreatywności.

Ile możesz zarobić jako freelancer?

Jako wolny strzelec możesz wybrać jedną z dwóch form wynagrodzenia za pracę. Płaca za godzinę albo określona stawka za wykonane zlecenie.

Niestety pracując przez internet konkurujesz z ludźmi z całego świata. Trudno a czasem niemożliwe jest żeby przebić cenowo oferty ludzi z krajów gdzie praca jest wyjątkowo tania. Dlatego, żeby twój dochód wystarczył na utrzymanie, będziesz musiał przekonać klientów że jesteś najlepszą osobą do wykonania ich zleceń.

freelanceZanim przedstawisz swoją ofertę potencjalnemu klientowi dobrze się zastanów ile czasu zajmie ci wykonanie zadania i jaka stawka za godzinę będzie ci odpowiadać.

Jeśli masz wyjątkowe predyspozycje do wykonania jakiejś pracy będziesz mógł określić wyższą cenę. Bądź jednak realistą, nie chcesz przestraszyć swoich klientów biorąc ceny z sufitu. Dobrym pomysłem będzie sprawdzić rynek i zobaczyć ile bierze konkurencja za wykonanie podobnej pracy.

Weź pod uwagę że agencje freeelancerskie biorą część twojego dochodu jako opłatę za znalezienie dla ciebie zleceń. Musisz więc sprawdzić ile wynoszą te opłaty i wliczyć je do ceny podanej klientowi. Nigdy nie gódź się na propozycję pominięcia agencji. Robiąc to ułatwiasz klientowi możliwość uniknięcia zapłaty za pracę którą wykonałeś.

5 stron na których możesz zacząć jako freelancer

Jest wiele stron które pośredniczą między klientami i freelancerami. Niektóre oferują szeroki zakres usług a inne są bardziej wyspecjalizowane. Pięć opisanych poniżej z pewnością wartych jest uwagi.

Elance.com

Ta strona jest uważana za największą, korzysta z niej kila tysięcy użytkowników. Łatwo się po niej poruszać i zawiera mnóstwo informacji o oferowanych usługach. Panuje tu jednak duża konkurencja, szczególnie jeśli chcesz otrzymać swoje pierwsze zlecenie. Jednak kiedy znajdziesz kilku klientów którzy wystawią ci dobre komentarze twój profil zacznie przyciągać uwagę.

Korzyści: Strona posiada system dzięki któremu klient wpłaca twoje wynagrodzenie zanim zaczniesz pracę. Pieniądze pozostają zamrożone na koncie dopóki nie dostarczysz usługi. Zostaną przelane na twoje konto tylko wtedy gdy obie strony (ty i klient) będą zadowolone z transakcji. W chwili przelewu Elance pobiera opłatę w wysokości 8.75%.

Wady: Niektórzy klienci oczekują że wykonasz mnóstwo pracy za minimalne wynagrodzenie. Po prostu pomiń takie oferty i upewnij się że zarobek jest odpowiedni do wykonanej pracy.


Odesk.com

Strona istnieje od 2003 roku. Głównie, można tam znaleźć oferty pracy na godziny. Może to być korzystne jeśli nie wiesz ile czasu zajmie wykonanie zlecenia. Wystawiasz rachunek za ilość godzin spędzonych przy pracy.

Od momentu powstania strony, zostało stworzonych ponad 3,5 miliona ofert. Jest to więc ogromny rynek pracy.

Korzyści: Możesz być pewien że otrzymasz pieniądze za każdą pracę którą wykonasz.

Wady: oDesk pobiera wysokie opłaty, bądź gotów oddać 10% tego co zarobisz.


Freelancer.co.uk

Przyjazna dla użytkownika strona która umożliwia logowanie się przez profil na Facebooku. Przy logowaniu możesz podać 20 swoich umiejętności. Następnie pod tym kątem dobierane są odpowiednie dla ciebie oferty pracy.

Korzyści: W odróżnieniu do innych stron, na Freelancer.co.uk możesz podejrzeć jakie ceny wystawiają inni użytkownicy za określoną pracę. Łatwiej jest więc być konkurencyjnym.

Wady: Wyśrubowane opłaty! Za każdą ukończoną pracę strona pobiera 13% twojego zarobku.


PeoplePerHour.com

Brytyjska strona na której dokładnie widać ile klient jest skłonny zapłacić za wykonanie konkretnej pracy. Co więcej, często można tu znaleźć naprawdę dobrze płatne zlecenia.

Korzyści: System opłat – za pierwsze 175 funtów zarobionych każdego miesiąca stawka wynosi 15% a od każdego przychodu powyżej tej kwoty, strona pobiera 3,5%. Taki system motywuje żeby przyjąć parę dodatkowych zleceń.

Wady: W odróżnieniu do innych stron gdzie można starać się o zlecenie od razu po stworzeniu profilu, na PeoplePerHour trzeba jeszcze sporządzić ofertę.


Fiverr.com

Ostatnią ze stron wartych uwagi jest Fiverr. Ta strona jest nieco inna. Można się tu popisać swoją twórczą inwencją. Pomysł polega na tym, że proponujesz wykonanie określonej pracy za 5$.

Na przykład:

− Za 5$ zrobię zwiastun filmowy.
− Za 5$ Przetłumaczę 500 słów z angielskiego na duński
− Za 5$ Podłożę głos do filmu, sto słów po szwedzku.

Jest to miejsce dla różnych nieszablonowych zleceń. Przed stworzeniem własnej propozycji, dla inspiracji, dobrze jest najpierw rozejrzeć się co proponują inni użytkownicy.
Najlepsze jest to, że do podstawowej oferty za 5$ można dołożyć dodatkowe opcje. Na przykład jeśli proponujesz podkładanie głosu do filmu i podstawową ofertą jest 5$ za 100 słów, to za 10$ zrobisz 200 słów i tak dalej.

Korzyści: Oferty na stronie mogą być wyjątkowo twórcze i nieszablonowe. Ogranicza cię tylko własna wyobraźnia.

Wady: Opłata za korzystanie z serwisu to szalone 20% od każdego zlecenia. Oznacza to że z zarobionych 5$ tylko 4$ idą na twoje konto.

5 Wskazówek jak stworzyć dobry profil.

W tym biznesie, oprócz jakości ofert wysyłanych bezpośrednio do klientów, liczy się też atrakcyjny profil na stronie. Na profilu znajduje się opis twojej działalności, komentarze poprzednich klientów a także próbki twoich prac. Poświęć czas na to by twój profil był starannie przygotowany i szczegółowy. Profil często jest ważniejszy dla klienta niż wysłana oferta!

1. Chwal się!

W odróżnieniu od innych sytuacji, tutaj na prawdę nie powinieneś ukrywać swoich zalet. Wymień swoich poprzednich pracodawców i rodzaje prac które wykonywałeś – każdy szczegół jest ważny. Jeśli masz referencje od poprzednich pracodawców, nie krępuj się przedstawić ich najlepszych fragmentów.


2. Zabiegaj o dobre komentarze

Na początku twojej kariery freelancera, niezwykle ważne jest by klienci zostawiali komentarze po każdym ukończonym zleceniu. Najtrudniej o zlecenia jest w ciągu pierwszych kilku tygodni. Jeśli jednak zdobędziesz parę pięciogwiazdkowych recenzji powinno być już tylko lepiej.


3. Mów o sobie

Fakt, że jesteś znakomitym pianistą albo że przebiegłeś maraton pewnie nie ma żadnego związku z twoim biznesem, jednak nie zaszkodzi o tym wspomnieć. Większość klientów doceni twoją osobowość.


4. Daj się ocenić

Jako że nie spotkasz zbyt wielu (jeśli w ogóle) swoich klientów osobiście, trudno im będzie zweryfikować twoje umiejętności. Na szczęście, większość portali zadba o to by sprawdzić twoje kwalifikacje i miejsce skąd pochodzisz. Jak tylko dostarczysz takie informacje twoje konto otrzyma znak weryfikacji co bez wątpienia docenią twoi klienci. Możesz też wziąć udział w teście sprawdzającym twoje umiejętności w danej dziedzinie. Na przykład 40 minutowy test z Photoshopa, umiejętności programowania, redagowania czy pisowni. Po rozwiązaniu testu jego wynik pojawi się na twoim profilu – i kto wie, może zdobędziesz najwyższą lokatę?


5. Bądź zwięzły

Klienci rozglądając się wśród wielu ofert nie chcą zwykle czytać twojej autobiografii. Oczywiście w swoim opisie powinieneś umieścić wszystko co ma znaczenie ale zrób to w możliwie krótki i treściwy sposób, tak by klient mógł łatwo i szybko się z nim zapoznać.

Ostatnią rzeczą jaką powinieneś zrobić tworząc swój profil, to dokładnie sprawdzić czy w tekście nie znalazły się się jakieś błędy. Jest to szczególnie ważne jeśli twoja działalność dotyczy pisania. Jakieś literówki czy błędy ortograficzne mogą być gwoździem do trumny twojego biznesu. Przejrzyj więc jeszcze raz dokładnie swój opis zanim naciśniesz „zapisz”.

Jak otrzymać zlecenie?

Stworzyłeś profil, określiłeś czym się będziesz zajmował i masz pojęcie o wycenie swojej pracy i co dalej? Dlaczego to TY a nie ktoś inny ma otrzymać zlecenie? Oto cztery sposoby by twój profil zrobił furorę.

1. Zainwestuj w swój profil

Zwykle, darmowy profil pozwala na wysłanie ograniczonej liczby ofert miesięcznie. Oczywiście, im więcej ofert wyślesz tym większa szansa że otrzymasz zlecenie. Sprawdź więc, ile kosztuje utrzymanie płatnego profilu. Zazwyczaj warto zainwestować.


2. Starannie wybieraj zlecenia.

Wybieraj zlecenia z długim i szczegółowym opisem – pozwoli ci to napisać indywidualną ofertę, która pokaże że dokładnie przeczytałeś treść i zrozumiałeś szczegóły zlecenia. Nie wahaj się pytać jeśli coś jest nie jasne albo czegoś nie rozumiesz. To pokaże że jesteś zainteresowany i że ci zależy.


3. Zainwestuj w swoją ofertę

Za 1,5$ możesz przenieść swoją ofertę na górę listy. Może to być dobre posunięcie jeśli na jedno zlecenie przypada bardzo dużo ofert. Dzięki temu twoja oferta nie przepadnie pośród wielu innych. Statystycznie, oferty z góry listy są wybierane częściej więc może się okazać że warto było zapłacić.


4. Pisz indywidualne oferty

Największym błędem jest wysyłanie wszystkim tej samej oferty. Klient łatwo odróżni szablonową ofertę od tej przygotowanej specjalnie dla niego. Poświęć więc trochę czasu i najpierw przeczytaj dokładnie ogłoszenie a potem napisz indywidualną ofertę. Klient doceni poświęcenie i poczuje się wyjątkowy.

Jak odebrać pieniądze?

Po pracy zasłużyłeś na wypłatę. Jest kilka sposobów na to by odebrać pieniądze.

Paypal

To szybki i bezpieczny sposób. Niestety musisz zapłacić za wymianę dolarów na złotówki ale i tak ciągle jest to najlepsza z opcji.


Bezpośredni przelew

Niektóre portale oferują bezpośredni przelew na konto bankowe. To wydaje się łatwe ale zawsze sprawdź ile kosztuje taka transakcja – może okazać się droga!


Czek

Poza niepewnością związaną z wysyłaniem pieniędzy pocztą, może zabrać sporo z czasu zanim czek wysłany z USA albo Australii dotrze do Polski. Co więcej, będziesz musiał pójść do banku żeby czek zrealizować. Ogólnie rzecz biorąc sposób równie niepewny jak czasochłonny!

O czym należy pamiętać i jakich błędów unikać.

Podatki

Jako freelancer nie jesteś od nich zwolniony. O ile nie jesteś geniuszem papierkowej roboty, to dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady u księgowego.


Zawsze uważaj na klienta

Większość stron freelancerskich wyposażonych jest w system, który zapewnia że otrzymasz wynagrodzenie. Wciąż jednak, na tobie spoczywa odpowiedzialność żeby w umowie z klientem zawarte były informacje: czego dotyczy praca, ile czasu zajmie i ile wynosi wynagrodzenie. Musisz być zawsze w 100% pewny odnośnie tych trzech kwestii.


Unikaj nielegalnych zajęć.

To oczywiste, ale zdarzają się zlecenia balansujące na granicy prawa. Jeśli nie jesteś pewien że to bezpieczne, odpuść sobie. Nie potrzebujesz kłopotów.


Nigdy nie pracuj za darmo

Choć wysłanie próbki swojej pracy klientowi wydaje się być w porządku na wielu stronach jest to nie dozwolone. Zamiast wysyłać coś za darmo, zaproponuj płatną próbkę. Coś co nie będzie kosztowało cię zbyt wiele wysiłku i czasu a klient będzie mógł zdecydować czy chce podjąć dalszą współpracę.


Przyjmuj wynagrodzenie wyłącznie w gotówce

Możesz się natknąć na ogłoszenia gdzie część zapłaty miałaby pochodzić ze strony internetowej klienta. Nigdy nie przyjmuj tego typu propozycji. W 99% to oszustwo. Odnalezienie takiego „klienta” i odzyskanie pieniędzy zwykle jest nie możliwe.


Trzymaj się dobrych klientów

Dostałeś dobrą pracę za dobre pieniądze? Zaproponuj klientowi 5 czy 10% rabatu na kolejne zlecenie złożone przed upływem tygodnia. Klienci uwielbiają okazje a ty nie musisz szukać zlecenia gdzie indziej. Poza tym, zawsze przekonuj klientów żeby po zakończonej pracy zostawiali ci dobre opinie. Dzięki temu łatwiej zdobędziesz nowych chętnych na twoje usługi.


Sprawdź czy możesz podpisać się pod swoją pracą

Szczególnie dotyczy to e-booków i projektów graficznych. Może to znacznie poprawić twój wizerunek. Mimo że klient zachowuje wszelkie prawa do twojej pracy, jednak niewielu zgodzi się na taki układ. Tak czy inaczej, zawsze warto spróbować.


Wypróbuj narzędzia dla freelancerów

Jako że działasz na odległość, narzędzia takie jak Dropbox czy Skype są niezbędne by przesyłać dokumenty i porozumiewać się z klientami. Dodatek do Skype’a o nazwie Pamela pozwala nawet nagrywać rozmowy. Warte uwagi freelancera są też programy Trello i Basecamp.

Jeśli przeczytałeś i zastosowałeś wskazówki zawarte w tym przewodniku powinieneś być dobrze przygotowany żeby zacząć swoją przygodę jako freelancer. Jeśli jednak czujesz że to nie całkiem dla ciebie, zajrzyj na naszą stronę „Jak zarabiać w sieci” gdzie znajdziesz najlepsze sposoby na to jak zarobić przez internet.

Powodzenia!

Kto za tym wszystkim stoi?

Nazywam się Marek, i przetestowałem praktycznie wszystkie metody zarabiania przez Internet.

kalle-jensen

Marek Adamski
Założyciel strony

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/6 (2 votes cast)
Zarabiaj pieniądze jako freelancer, 6.0 out of 6 based on 2 ratings